Athlete Accomplishments

Fall 2014-2015

Cross Country

  • Kyle Walters and Sarah Kleinert – Scholar Athletes
  • Sr. Abby Martin finished 16th out of 227 and Fr. Morgan Cupp finished 25th out of 280 runners in the District III AAA Race
  • Sr. Abby Martin finished 130th out of 225 and Fr. Morgan Cupp finished 98th out of 239 runners in the PIAA State AAA Race
  • Sentinel HM – Abby Martin and Morgan Cupp

Field Hockey

  • Susan Morefield – Scholar Athlete
  • Kourtney Landis, Sr. Midfield/Defense – 1st Team Mid Penn Keystone Division
  • Susan Morefield, Sr. Midfield/Defense – 1st Team Mid Penn Keystone Division
  • Sr. Meredith Butz, Sr. Abby Martin and So. Alex Rebman – Honorable Mention
  • Sentinel All-Star – Kourtney Landis

Football

  • Tyler Schubert – Scholar Athlete
  • Keenan Huss – Rich Lichtel Award
  • Breon Coke, Sr – Mid Penn Keystone 1st Team – Tight End/Mid Penn Keystone 2nd Team – Down Lineman
  • Adam Trump, Sr. – Mid Penn Keystone 2nd Team – Linebacker
  • Shyheim Brown, Jr. – Mid Penn Keystone 2nd Team – Offensive Back
  • Sentinel HM – Shyheim Brown, Running Back and Adam Trump, Linebacker

Golf

  • David Herbst – Scholar Athlete
  • Sr. David Herbst, So. Jason Koshinski, So. Brendan Shay and So. Molly Holbert qualified for the District III AAA Tournament
  • Sr. David Herbst finished in 8th place at Districts and advanced to the PIAA Regional Tournament
  • PennLive 2nd Team – David Herbst and Molly Holbert
  • Sentinel All-Star – David Herbst and Molly Holbert

Soccer – Boys

  • Competed in the District III AAA Tournament and lost to Reading in the semi-finals
  • Competed in the PIAA AAA State Tournament and lost to Great Valley in the semi-finals
  • Brad Powell – Scholar Athlete
  • Jo Panuccio, Sr. – Mid Penn Keystone 1st Team – Midfield
  • Zac Sherman, Sr. – Mid Penn Keystone 1st Team – Forward
  • Brad Powell, Sr. – Mid Penn Keystone 2nd Team – Midfield
  • Mike Fowler, Sr. – Mid Penn Keystone 2nd Team – Defense
  • PennLive – Jo Panuccio and Zac Sherman
  • Sentinel Player of the Year – Jo Panuccio
  • Sentinel All-Star – Jo Panuccio, Zac Sherman, Mike Fowler / HM Brad Powell

Soccer – Girls

  • Amanda Crecelius – Scholar Athlete
  • Amanda Crecelius, Sr. Mid Penn Keystone Division 1st Team – Defense
  • Megan Mansfield, Jr. Mid Penn Keystone Division 1st Team – forward
  • Courtney Andrews, Sr., Emma Strong, Jr. and Fr. Emma Strong Mid Penn 2nd Team
  • Competed in the District III AAA Tournament
  • Sentinel HM – Megan Mansfield

Volleyball – Girls

  • Kendall Bortner – Scholar Athlete
  • Ally Fea, Jr. – Mid Penn Colonial Division 1st Team
  • Brooke Serina, Sr. – Mid Penn Colonial Division 2nd Team
  • Kendall Bortner, Sr., Cassidy Krnjaic, Sr. and Jr. Heston Cowoski – Mid Penn Colonial Division HM
  • Competed in the District III AAA Tournament
  • Sentinel All-Star – Ally Fea

Water Polo – Boys

  • Asher Zimmerman – Scholar Athlete
  • Ian Ibberson, Sr. – Central Division 2nd Team All-Conference

Water Polo – Girls

  • Naomi Shaak – Scholar Athlete
  • Montana Thomson, Sr. – Central Division 3rd Team All-Conference

Basketball – Boys
Kaden Knepper – Scholar Athlete
So. Kyle Scheib – Sentinel All-Star Team Honorable Mention

Basketball – Girls
Cecily Carl – Scholar Athlete, Mid Penn 1st Team All-star, PennLive 1st Team Allstar, Sentinel 1st Team All-star,
All-State 1st Team, 1,255 Career Points
Kourtney Landis – Mid Penn and Sentinel All-star Honorable Mention
Jordan Hertz – Mid Penn All-Star 2nd Team, Sentinel All-star Honorable Mention
Qualified for the District III AAAA Tournament as the 5th seed and finished in 5th Place
PIAA State Qualifier – lost in the second round

Swimming – Boys
Asher Zimmerman – Scholar Athlete

Swimming – Girls
Miranda Kerr – Scholar Athlete
District III Participation – Katelyn Kopacko and Lauren Bell / Emma Gaughen – Diver
PIAA State Meet – Katelyn Kopacko – 50 Freestyle

Wrestling
Ben Wasson – Scholar Athlete
Mid Penn All-stars – 1st Team – Brady Serina, Drew Tochterman, Kysheem Johnson, Akira Bastiany
2nd Team – Tristen Skelly, Ben Wasson
Sentinel All-star – Tristen Skelly – 2nd Team
Qualified for the District III AAA Team Tournament as the 13th seed
District III Participation – Sectionals – Tristen Skelly 1st at 160, Drew Tochterman 2nd at 120, Brayden Will 2nd
at 138, Brady Serina 3rd at 106, Kysheem Johnson 3rd at 195, Akira Bastiany 4th at 220, Ben Wasson 4th at 285
District III – Tristen Skelly 3rd at 160 – Participated in PIAA State Tournament but did not medal – Career 111-40

Baseball
Marc Hershey – Scholar Athlete
Mid Penn All-Star – Jeff Allen – Player of the Year
1st Team – Hayden Seig, Josh Herring
2nd Team – Marc Hershey, Matt Cody
HM – Kodi Shatzer, Eric Herbein
Penn Live 1st Team – Jeff Allen
All-Sentinel Baseball Co-MVP and 1st Team – Jeff Allen
Sentinel 2nd Team – Hayden Seig and Josh Herring / HM – Marc Hershey
Mid Penn Keystone Division and Tournament Champions
District Participation – entered as the 2nd seed in the 4A Tournament and lost in the second round

Lacrosse – Boys
Jack Moyer – Scholar Athlete
Sentinel HM – Jack Moyer and Alex Martin

Lacrosse – Girls
Katie Cochran – Scholar Athlete
Sentinel HM – Lydia Hulshizer

Softball
Maddie Garrick – Scholar Athlete
Mid Penn All-star – 1st Team – Erica Molovich, Kirstie Shay, Taylor Clark
2nd Team – Maddie Garrick, Jordan Hertz
HM – Erica Smiley
Penn Live 2nd Team – Erica Molovich and Kirstie Shay
Sentinel 1st Team – Erica Molovich, Jordan Hertz and Erica Smiley
2nd Team – Maddie Garrick and Taylor Clark / HM – Kirstie Shay
PA High School Coaches Softball Association All-State 4A – 1st Team – Erica Molovich and Kirstie Shay
2nd Team – Taylor Clark and Jordan Hertz
District Participation – entered as the 8th seed in the 4A Tournament

Boys Tennis
Conner Lewis – Scholar Athlete

Boys and Girls Track & Field
Dustin Smith and Erin Jones – Scholar Athlete
District III Participation – Megan Mansfield – 400 Meters 4th Place / 200 Meters 7th Place
Rachel Bruno – 400 Meters 9th Place / 200 Meters 8th Place
Nicole Weenink – Long Jump 10th Place / Triple Jump 4th Place / 100 Hurdles DNP
Brad Powell – 300 Hurdles 9th Place
Thomas Nicewicz – 1600 Meters 15th Place, 800 Meters 5th Place
4×400 Relay Girls – Erin Jones, Megan Mansfield, Rachel Bruno, Amanda Bruno 6th Place
4×400 Relay Boys – Jo Panuccio, Brad Powell, Thomas Nicewicz, Kyle Edgar 11th Place
PIAA AAA State Meet – Megan Mansfield – 400 Meters 6th Place
Thomas Nicewicz – 800 Meters 9th Place
Nicole Weenink – Triple Jump 17th Place
Rachel Bruno – 200 Meters DNP
4×400 Relay – Erin Jones, Megan Mansfield, Rachel Bruno, Amanda Bruno DNP
Penn Live 2nd Team – Megan Mansfield
Sentinel 1st Team – Megan Mansfield / HM – Nicole Weenink, Rachel Bruno and Thomas Nicewicz

Boys Volleyball
Evan Smith – Scholar Athlete
Mid Penn All-Star – Ian Capp – Keystone Division MVP
1st Team – Kaden Knepper
District III AAA All-star 1st Team – Ian Capp
2nd Team – Kaden Knepper
Penn Live 1st Team – Ian Capp / 2nd Team Kaden Knepper
Sentinel 1st Team – Kaden Knepper and Ian Capp
District Participation – Qualified for the first time as the 12th seed

Featured Articles


2017 – 2018 Athletic Physical Information